Dell Latitude 5300 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Seria Latitude 5300 składa się z 13-calowych laptopów, które dostępne są w wersji standardowej oraz 2-in-1.

Do tego dochodzi zróżnicowanie sprzętowe wielu oferowanych konfiguracji. Urządzenia kierowane są przede wszystkim do użytkowników biznesowych, szukających nowoczesnych, lekkich laptopów do pracy w podróży.

Polecane laptopy

Dell Latitude 5300 – dane techniczne oraz cena

Producent postawił między innymi na niskonapięciowe procesory Intela ósmej generacji. Użytkownicy mogą skorzystać również z szybkiej pamięci RAM, a także dysków twardych typu SSD M.2 PCIe. Wszystko to ma zapewnić sprawną obsługę programów biznesowych i multimedialnych, niezależnie od miejsca i warunków.

Dell Latitude 5300 – dostępne konfiguracje

Jak już zostało wspomniane, omawiany laptop występuje w dwóch wersjach i wielu wersjach konfiguracyjnych. Zdecydować możemy się na standardowego, 13-calowego ultrabooka lub zakupić model konwertowalny, z obracanym ekranem – pozwala on na przełączanie się między trybem laptopa a tabletu. Wybór najlepszego rozwiązania jest oczywiście zależny od tego, czy chcemy skorzystać z ekranu dotykowego, który znajduje się wyłącznie w modelu  Dell Latitude 5300 2-in-1.

Niezalenie od wybranej opcji, uwagę warto zwrócić także na to, w jakie podzespoły został wyposażony interesujący nas laptop. Na spory wybór możemy liczyć przede wszystkim w przypadku procesorów. Producent postawił na 3 różne modele z serii Intel Core Whiskey Lake-U, które bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i mobilnym.

Najlepsze pod względem wydajności okażą się konfiguracje wyposażone w układ Intel Core i7-8665U, który dysponuje czteroma fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 1900 MHz, jednak w trybie turbo może zostać podbita do poziomu 4800 MHz dla jednego rdzenia. Zapewnia to bardzo dobre dostosowanie do wymagań sprzętowych stawianych przez nowoczesne programy biznesowe i multimedialne. Układ korzysta również z 8 MB pamięci podręcznej. Jego współczynnik TDP wynosi 15 W.

Jest to jeden z najlepszych niskonapięciowych układów Intela ósmej generacji, dzięki czemu możemy liczyć na więcej niż przyzwoitą wydajność, a także bezproblemową wszystkich najważniejszych programów. Potwierdzają to zresztą testy diagnostyczne, które zostały wykonane na platformie Cinebench R15. Procesor uzyskał w nich średnią na poziomie 181 punktów dla trybu jednowątkowego i 674 punkty dla trybu wielowątkowego.

Drugim procesorem montowanym w laptopach z serii Dell Latitude 5300 jest Intel Core i5-8365U, który także dysponuje czterema rdzeniami i ośmioma wątkami. Wyróżnia się one jednak nieco niższą częstotliwością taktowania – wynosi ona od 1600 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4100 MHz w trybie turbo. Jest to więc spadek o kolejno 300 i 700 MHz w porównaniu z modelem i7. Przekłada się to oczywiście na nieco słabsze osiągi, które jednak i tak powinny okazać się wystarczające w ramach użytku biznesowego. Jeśli chodzi o testy diagnostyczne, układ w programie Cinebench R15 uzyskał średnią na poziomie 171 punktów w trybie jednowątkowym i 568 punktów w trybie wielowątkowym.

W najtańszych wersjach konfiguracji znajdziemy natomiast procesor Intel Core i5-8265U. Ten czterordzeniowy i ośmiowątkowy układ wyróżnia się częstotliwością taktowania wynoszącą od 1600 MHz do maksymalnie 3900 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi 6 MB pamięci podręcznej i współczynnik TDP 15 W. Średnia w programie Cinebench R15 wyniosła kolejno 171 i 549 punktów.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych laptopów 13-calowych, skorzystać możemy wyłącznie ze zintegrowanej karty graficznej. Jest nią jednostka Intel UHD Graphics 620. Z oczywistych względów, jej możliwości okażą się nieco ograniczone. Mając jednak na uwadze wspomniane wcześniej zastosowania laptopa, powinna okazać się wystarczająca do użytku biznesowego.

Specyfikacja Dell Latitude 5300 wskazuje również na wykorzystanie bardzo szybkiej pamięci RAM typu DDR4 (częstotliwość taktowania 2666 MHz), która bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi nawet najbardziej wymagających programów. Zwłaszcza że w laptopie znaleźć mogą się kości o pojemności wynoszącej nawet 32 GB.

Kolejną dobrą informacją jest fakt, iż każdy model urządzenia korzysta z dysku twardego SSD M.2 PCIe, który zapewnia bardzo sprawną i szybką obsługę systemu operacyjnego, a także znaczne skrócenie realizacji wielu procesów, na przykład instalacji programów.

Dell Latitude 5300 – wygląd

Obie wersje laptopa wyróżniają się bardzo kompaktowymi wymiarami, podobnymi do urządzeń 12-calowych. Takie odchudzenie sprzętu sprawia, że doskonale sprawdzi się on w podróży. Bez większych trudności skorzystamy z niego w pociągu, autobusie czy też w samochodzie. Zwłaszcza że jest stosunkowo lekki.

Wersja konwertowalna wyróżnia się zawiasami, które pozwalają na obrócenie ekranu o 360 stopni. Dzięki temu, bardzo szybko przełączymy się między trybem laptopa a tabletu. Ustawić można go także w trybie namiotu i podstawki. Sposobów na wykorzystanie urządzenia jest więc bardzo dużo.

Choć laptop dysponuje obudową plastikową, jakość jej wykonania sprawia, że nie musimy martwić się sztywnością i wytrzymałością mechaniczna. Zarówno jednostka centralna, jak i klapa ekranu nie wyginają się nadmiernie pod naporem. Wszystkie elementy zostały spasowane bardzo dobrze, dlatego urządzenie prezentuje się bardzo solidnie. Do tego należy dodać bardzo nowoczesny design, oparty na ciemnej, matowej fakturze. Pod tym względem powinien zadowolić większość użytkowników. To samo tyczy się zestawu portów i złączy, w którym znajdziemy wszystkie najpotrzebniejsze elementy. No, może poza czytnikiem kart pamięci, który montowany jest wyłącznie w modelach konwertowalnych.

Dell Latitude 5300 – matryca

Decydując się na zakup laptopa z serii 5300, uwagę należy nie tylko na zamontowane podzespoły, ale również na matrycę. W przypadku wersji standardowej, możemy liczyć na 13-calową matrycę Full HD IPS z matową powłoką. Modele konwertowalne korzystają natomiast z ekranów dotykowych. Co ważne, na rynku dostępne są laptopy z matrycą IPS, ale także z panelami TN.

Lepsze parametry obrazu zapewni nam opcja numer jeden, na którą powinni decydować się wszyscy, którym zależy na obsłudze programów graficznych, a także wyższym kontraście i szerszych kątach widzenia. Jasność ekranu wynosi 310 cd/m2, co należy uznać za wartość przyzwoitą. Podobnie ma się sprawa z pokryciem kolorów i ich odwzorowaniem. Do czynienia mamy więc z bardzo przyzwoitym ekranem, który dobrze sprawdzić się we wspomnianych wcześniej programach.

Dell Latitude 5300 – klawiatura i touchpad

Pomimo kompaktowych wymiarów laptopa, pisanie na zamontowanej klawiaturze okaże się bardzo wygodne. Jest to zasługa wielkości klawiszy, a także ich wykonania – wyróżniają się wyraźnym skokiem i sprężystą reakcją, co przekłada się również na ich stosunkowo cichą pracę. Dodając do tego dwustopniowe podświetlenie, otrzymujemy dobrej jakości klawiaturę, która doskonale sprawdzi się w pracy i nie tylko.

To samo tyczy się touchpad. Płytka nie jest duża, jednak jej właściwości ślizgowe stoją na bardzo przyzwoitym poziomie. Dzięki temu, operowanie kursorem i obsługa gestów wielopunktowych przebiega bez zarzutów. Dobrze należy ocenić także wykonanie dwóch oddzielonych przycisków, które wyróżniają się sprawnym skokiem.

Warto nadmienić, że wśród dodatków wykorzystanych w laptopie znalazło się nie tylko podświetlenie klawiatury, ale również rozwiązania mające zwiększyć poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Mowa tu o czytniku linii papilarnych, module szyfrującym TPM, a także gnieździe blokady Noble.

Dell Latitude 5300 – wydajność

Największy wpływ na moc obliczeniową wybranej wersji laptopa ma oczywiście model zamontowanego procesora. Najwięcej możemy spodziewać się po konfiguracjach wyposażonych w układ Intel Core i7-8665U. Procesor bardzo dobrze sprawdza się bowiem w trybie wielowątkowym, dlatego powinien zapewnić bardzo przyzwoitą obsługę wszystkich najważniejszych narzędzi biznesowych i multimedialnych.

Laptop nie został przygotowany do realizacji zadań specjalistycznych. Jest to ultrabook, który ma sprawdzić się przede wszystkim w podróży. Nie powinno więc dziwić to, że korzysta on wyłącznie ze zintegrowanej jednostki graficznej. Karta Intel UHD Graphics 620 dobrze sprawdza się w trybie podstawowym i nic poza tym. Jeśli chodzi o jej wyniki w programach diagnostycznych, uzyskała średnią na poziomie 1718 punktów w 3DMark 11 Performance GPU i 42507 punktów w Ice Storm Extreme Graphics. Czy karta pozwoli na obsługę gier? Test Dell Latitude 5300 pokazuje, że możemy liczyć wyłącznie na płynne działanie klasyków, a także produkcji o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych. Oto kilka przykładów.

Dell Latitude 5300 – wady i zalety

Sporym atutem omawianej serii jest spora swoboda wyboru poszczególnych konfiguracji sprzętowych. Wybrać możemy między modelami standardowymi a konwertowalnymi. Korzystają one z trzech różnych procesorów, dlatego łatwo jest dopasować wydajność do programów, które mają być obsługiwane. Do tego wszystkiego należy dodać również szybką pamięć RAM typu DDR4, a także dyski twarde typu SSD M.2 PCIe.

Po stronie zalet znajdą się także kompaktowe wymiary sprzętu i jego niewielka waga. Jak wskazuje recenzja, Dell Latitude 5300 doskonale sprawdzi się nie tylko przy biurku, ale również w kawiarni, na ławce w parku czy też w podróży. Na pochwałę zasługuje także bardzo przyzwoicie wykonana obudowa, zestaw portów i złączy oraz solidny osprzęt. Również matryca IPS Full HD spełnia większość istotnych kryteriów.

Jakie są wady laptopa? Użytkownicy zwracają uwagę przede wszystkim na spore nagrzewanie się podzespołów podczas pracy na pełnych obrotach, a także na brak czytnika kart pamięci w wersji podstawowej. Cena Dell Latitude 5300 także jest sporym problemem.

ZALETY

  • Wiele konfiguracji do wyboru
  • Bardzo przyzwoite procesory Intel Whiskey Lake-U
  • Szybka pamięć RAM
  • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Dobrze wykonana obudowa
  • Wystarczające zestaw portów
  • Kompaktowe wymiary i niewielka waga
  • Możliwość zakupu modelu konwertowalnego z dotykowym ekranem
  • Solidny osprzęt
  • Wiele dodatków biznesowych

WADY

  • Brak czytnika kart pamięci
  • Laptop mocno nagrzewa się podczas pracy na pełnych obrotach
  • Wysokie ceny oferowanych konfiguracji

Dell Latitude 5300 – podsumowanie, czy warto?

Do czynienia mamy z nowoczesnym sprzętem ultramobilnym, za który trzeba sporo zapłacić. Jeśli jednak dysponujecie wystarczającym budżetem i zależy Wam na lekkim, sprawnym urządzeniu, model Dell Latitude 5300 okażę się dobrym wyborem.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.